Podkrovní místnosti lákají zejména mladou generaci. Na rozdíl od starých lidí jim nevadí vybíhání po schodech a spíše se kochají z krásného výhledu do okolní krajiny, než aby tvrdli v přízemí v městské zástavbě, odkud je výhled leda tak do protějšího domu. Podkroví lze vybudovat ze staré půdy poměrně jednoduše a šikovný kutil to zvládne svépomocí, jen s několika řemeslníky, anebo i bez nich. Zateplí prostor pod střešní krytinou minerální vatou nebo jiným izolačním materiálem, položí parozábranu a následně sádrokartonovou konstrukci. Následuje už jen montáž elektroinstalace včetně zásuvek a svítidel a na závěr pokládka podlahové krytiny.
Podlahy na starých půdách mohou být řešené i velmi odlišně, ale co bývá jejich společným znakem, je zejména požadavek na nízkou hmotnost. Odlít betonem podlahu v silné vrstvě je tu zkrátka riskantní kvůli statické či dynamické zátěži při chůzi, což ještě zesílí položený nábytek. Jedním z obvyklých a velmi vhodných řešení je dřevěná podlaha z OSB desek, opatřená kobercem. Je to vkusné, elegantní i praktické. A takovou podlahu zvládnete položit sami.
OSB desky jsou relativně levná záležitost, jedná se o strojně lisovanou odpadní směs dřevěných odřezků a hoblin, která je ovšem dostatečně pevná a kompaktní, aby posloužila jako náhrada dřevěných palubek. OSB desky jsou pevnější, než dřevotříska, a pro výstavbu podkrovních místností ideální.
OSB desky připevníte do podlahových trámků či lišt pomocí nerezových vrutů quadrofixing.cz do dřeva, což je optimální spojovací materiál, na rozdíl od konstrukčních vrutů z uhlíkové oceli, které korodují. Nezapomínejte, že vlivem pouhé vzdušné vlhkosti obyčejné vruty ve dřevě korodují poměrně rychle a mohou pak kus desky uvolnit a zapříčinit její odlomení. Nerezová ocel opravdu nereaguje ani s vlhkostí, ani s vodou, a vruty tak zůstanou ve své původní podobě desítky let.