Podnikatelé zpravidla nejsou a ani nesmí být lhostejní ke své ekonomické situaci. Výjimku by snad do určité míry mohli tvořit https://www.svethardware.cz/volumetricky-3d-tisk-dokaze-tvorit-objekty-behem-sekund/45693 ti, kteří nashromáždili tak velké jmění, že už jim stačí si jen občas pro jistotu přepočítat ty jejich miliony nebo dokonce miliardy, aby se ujistili, že je doposud mají, ale takových pochopitelně určitě není většina. Většina podnikatelů to má s penězi naopak přece jenom komplikovanější, a tak se musí finanční bilance bedlivě sledovat, aby se případně včas zakročilo, kdyby se situace povážlivě zhoršila.
Oni se totiž mohou i soukromí podnikatelé do potíží dostat. Ani oni nejsou ušetřeni třeba toho, že jim někdy peníze začnou docházet a třeba se dostanou i do mínusu, tedy do dluhů. Takové riziko je nedílnou součástí byznysu a nic moc se s tím nenadělá.
A když nějaký podnikatel nechce mít nezvladatelné finanční trable? Pak se tento musí skutečně starat. A také doufat, že mu všechno vyjde. A když to ani pak nevyjde, musí se třeba i poinformovat a pak si vzít vhodnou podnikatelskou půjčku.
Jenže ve chvíli, kdy má podnikatel potíže, se tomuto pomyslně uzavřou všechny dveře bank. V bankách pak už někomu takovému nechtějí pomáhat, i když by mu dříve, v časech hojnosti, ochotně vyšli vstříc. Protože chudnoucí podnikatel je rizikový, a pokud má dluhy, kdo ví, zda by si vydělal na splátky. A je tedy lepší někomu takovému půjčku odepřít.
Ale hypotéky bez registru ani pak nezklamou. Ty jsou nabízeny nebankovní společností, a ta se řídí jinými pravidly než banky. Ta požaduje dost hodnotnou záruku v podobě nějaké nemovitosti. A když se zájemce o půjčku zaručí tímto způsobem, není důvod, proč by mu tu nepůjčili. Protože své peníze určitě dostanou zpět. Jen by to bylo složitější, kdyby museli onu nemovitost prodávat, aby se uspokojily nesplacené pohledávky. Ale to přece není problém.