Až do devětaosmdesátého roku pro nás byli soukromí podnikatelé synonymem pro vydřiduchy, kteří si žijí na úkor obyčejných pracujících lidí v neskutečném blahobytu. Bylo nám vtloukáno do hlavy, jak si tito lidé přisvojují majetek těch ostatních, a zatímco obyčejní lidé strádají, oni si žijí nad poměry. Což jsme měli za úkol pranýřovat.
Pak se poměry v naší společnosti poněkud změnily. Sice jsme i nadále žili v přesvědčení, že jde v případě soukromých podnikatelů o boháče, kteří se obklopují bohatstvím, ale už jsme je kritizovat nemuseli. A naopak se kdekdo z nás na podnikatelskou dráhu vydal, aby se měl tak dobře, jak předpokládal, že se podnikatelé mají.
A dnes už je smýšlení o podnikatelích opět jiné. A odlišuje se od toho, co jsme si měli myslet v dobách minula. Dnes už totiž víme, že podnikatelé ne vždy vykořisťují své nebohé zaměstnance a často se také nemají finančně zrovna nejlépe. Sice pilně pracují, ale ani to není zárukou, že díky svému podnikání zbohatnou. Protože je leccos v podnikání nejisté. A i zdánlivě banální pochybení může znamenat problémy.
Podnikatelé se ale musí uživit. Sami. A také musí mít příjmy, které by zajistily potřebné investice do jejich podnikání. A když se dost peněz nevydělá a vypadá to, že se blíží krach? Pak je dobré vzdorovat osudu. A to třeba tak, že si podnikatelé berou půjčky, jež jim pomáhají udržovat jejich byznys v chodu.
A která půjčka se u momentálně neúspěšných podnikatelů těší největší oblibě? Často především americká hypotéka bez doložení příjmu. A popularita takové nebankovní hypotéky má vlastně své jasné opodstatnění. Tady nemusí mít podnikatelé ani velké příjmy, ani čisté registry dlužníků, aby uspěli a dostali peníze k dispozici. Tady se používá jako záruka splácení nemovitost. A tím pádem tu podnikatelé dostanou peníze jistě a rychle. A zbaví se tak finančních těžkostí.