Bydlíme ve vlastním bytě a máme klid


Za socialismu sice neexistovaly hypotéky, ale rodinné domy byly v mnoha případech financovány úvěry od státní spořitelny. Šlo v podstatě o totéž, i když se úvěr zrovna nejmenoval „hypotéka“. Splácel se například po dobu třiceti let a byl úročen sazbou 2,7 procenta. V té době byly veškeré byty v bytových domech buď státní nebo družstevní, takže úvěry na tento typ bydlení neexistovaly, protože jste hradili pouze nájemné a byt nebyl váš, ovšem po sametové revoluci se uvolnil trh i s byty a začalo se s nimi obchodovat. V současné době máte dvě možnosti, jak si zajistit bydlení v bytě v bytovém domě – buď přistoupíte na nájemní smlouvu a hradíte nájemné, anebo si pořídíte byt do svého vlastnictví za platbu v hotovosti nebo na splátky, nejčastěji na hypotéku bez registru.

bytový dům

Když se zamyslíme nad tím, jaké výhody má ten který způsob bydlení, zjistíme, že výhody nájemního bytu jsou stírány jeho cenou. Kdyby zůstaly nájmy na stejné výši jako za socialismu, respektive k poměru vůči průměrné mzdě, pak by zájem o nájemné bydlení určitě rostl, ale vzhledem k tomu, že ceny nájmů jsou srovnatelné s výší měsíčních splátek hypoték, pak si mnoho lidí rozmyslí, zda investovat do tohoto „podniku“.

bydlení na sídlišti

Jestliže tedy budete hradit hypotéku bez registru nebankovnihypoteka.cz v pravidelných splátkách a budete si počínat podobně, jako lidé za socialismu, kteří spláceli úvěr na dům, a dodržíte smluvní podmínky, získáte po jisté době nemovitost do svého vlastnictví, a investice do nemovitostí jsou dnes jednou z nejlepších forem investování finančních prostředků ve srovnání s nejistými cennými papíry či akciemi. Lidem se dnes vyplatí investovat do bytů, rodinných domů a také do zlata, vše ostatní považují za velké riziko vzhledem k tomu, že si nemůžete být nikdy jisti hodnotou peněz. A kdyby bylo nejhůř, máte alespoň vlastní střechu nad hlavou, kdežto s nájmem nemáte nikdy jistotu, zda bude pro vás k dispozici ještě za dvacet let.