Imobilní pacienti se často potýkají s nejrůznějšími problémy. Problémem není jen jejich nepohyblivost, ale také důsledky tohoto postižení. Mají problémy s jemnou i hrubou motorikou, příjmem potravy, vyprazdňováním a nedostatek pohybu může mít nepříjemné důsledky pro jejich tělní systém. Ochabnutí svalů, kožní změny nebo kožní onemocnění. Jako jsou například dekubity. Co o dekubity jsou? Možná je znáte spíše pod názvem proleženiny. Tyto proleženiny vznikají tlakem a třením kůže o povrch, což způsobuje změny na kůži, které mohou být i trvalé. Dekubity mají několik stupňů. Při prvním stupni jde většinou jen o začervenání kůže, ovšem při tom posledním jde už o trvalé změny v podobě nekrózy, hnisavých ran a píštěl, které se tvoří od povrchu kůže až na kost.
Píštěle jsou duté otvory, které procházejí všemi vrstvami kůže. Dekubity je třeba rychle řešit, jelikož jsou zdrojem infekce a neléčené mohu způsobit sepsi celého těla, pokud se infekce dostane do kůže. Jsou také pro nemocné velmi bolestivé. Dekubitům tedy musíme předcházet a péče o nepohyblivé osoby by měla být zaměřena i výrazně tímto směrem. Dbát by se mělo na správné polohování, které by se mělo provádět každé 2 – 3 hodiny. Neustálá změna polohy zabraňuje tvoření dekubitů.
Dále by se měli při polohování a manipulaci s klientem využívat antidekubitní pomůcky, kterých existuje celá řada. Existují například antidekubitní matrace, které se střídavě nafukují a vypouští vzduch, čímž způsobí, že na pokožku nemocného není vyvíjen neustál tlak. Existují také různé podložky, například pod paty, ruce, bedra.A antidekubitní pomůcky by se neměli používat jen tehdy, jeli klient v posteli. I pokud ho posadíte, například na invalidní vozík, pamatujte, že i tady mohou vzniknout dekubity. Proto se doporučuje využít například antidekubitní sedák do vozíku.