Chůze po plovoucí podlaze je sama o sobě poměrně nepříjemná. Tento typ podlahových krytin je sice oblíbený pro rychlost a jednoduchost výstavby a také pro snadnou údržbu a čištění od nečistot, a navíc plovoucí podlahu si zvládne položit v podstatě každý, ale jakmile po ní začnete chodit, musíte chůzi svým způsobem přizpůsobit jistému kompromisu. Chůze v pantoflích je totiž docela nebezpečná, protože na ní podrážka podkluzuje, a pohyb v tenkých ponožkách či naboso zas neposkytuje dostatečný tepelný komfort. A právě tepelná pohoda je častokrát důvodem, proč si tento typ krytiny někdo raději rozmyslí a nahradí ji kobercem.
Tepelný komfort s podlahovým topením
Teď se možná zarazíte, protože vás napadne, že budete muset objednat stavební firmu, a že vám do celého bytu napumpuje dva betonážní mixy s pěticentimetrovou vrstvou stavebního betonu, kterým se do podlahy zalijí teplovodní trubky, což vaši podlahu zatíží přibližně dvěma tunami stavebního materiálu, a navíc pokud někde časem trubka praskne, budete muset pozvat do bytu partu dělníků se sbíječkou.
Tak na tento scénář klidně můžete zapomenout, protože dnes se podlahové topení instaluje jinak. Využívají se k tomu systémové polystyrenové desky pro podlahové topení pod plovoucí podlahy. Ty se pouze položí na podlahu, do vnitřních drážek se zasune teplovodní potrubí a to lze prakticky ihned zapojit a začít vytápět. Na systémové desky se pak položí pochozí desky cemento nebo sádrovláknité, a na ně ve finále plovoucí podlaha. Tento komplet suchý systém zvládne položit i amatér, není k tomu třeba malta, beton, tmel ani lepidlo a poškodí-li se některá část trubek, podlaha se jen rozebere a havarijní situace snadno vyřeší.
Podlahové topení máte hotové během víkendu a můžete si tu během krátké doby začít užívat teplo na bosá chodidla. Tím pádem odložíte vaše kluzké pantofle. Na podlaze se vám bude i lépe hrát s dětmi, bude vás to tu více bavit a můžete tu i v zimě chodit bosí, což je i zdravější s ohledem na tvorbu podélné a příčné klenby.